Warsztaty na X Konferencji PTPSR

Warsztat 1: Solution Focus Brief Therapy – wstęp do metody

Prowadzący: Janusz Nowacki

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli przede wszystkim okazję doznać różnic w podejściu do klienta, jakie charakteryzuje nurt skoncentrowany na rozwiązaniu. Pierwsza część to omówienie podstawowych elementów sesji: filozofii centralnej, rozmowy wolnej od problemu, pozytywnie sformułowanego celu, wyjątków, skalowania, komplementowania oraz teorii: okazywania szacunku i zaangażowania, zachowania języka klienta, dopasowania działania do preferowanych zmian, nawiązywania do kompetencji klienta, wzmacniania postępu, myślenia inaczej, testowania zmiany i śledzenia postępu. Druga część to ćwiczenia, które pozwolą poczuć różnice, która robi różnicę. Zapraszam!

JANUSZ NOWACKI – psycholog, praktyk Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Terapeuta Krótkoterminowy SFBT, słuchacz Studium Profesjonalnej Psychoterapii posiadającego status 4-letniej szkoły psychoterapii zgodnej z wymogami Polskiej Rady Psychoterapii i NFZ, organizowanego przez Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi. Absolwent studiów podyplomowych z psychologii klinicznej (Gdański Uniwersytet Medyczny). Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (PTPSR), European Brief  Therapy Association (EBTA), współzałożyciel Koła Pomorskiego PTPSR. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, rodzinami oraz parami we własnym gabinecie w Gdańsku (www.nowacki-terapia.pl).


Warsztat 2: Słowa, słowa, słowa

Prowadzący: Jacek Lelonkiewicz

Słowa nic nie znaczą, słowa przychodzą łatwo. Tak mówią. Słowa znaczą bardzo wiele, słowa mogą odmienić czyjeś życie. Tak też mówią. Nasza praca to sianie słów. Gdyby słowa nie znaczyły nic, nasza praca nie miałaby żadnego sensu. Nie mamy wiele czasu na powiedzenie naszych słów, nie mamy wielu słów do powiedzenia. Co zrobić, żeby słowa, które zdążymy powiedzieć, mogły pomóc komuś zmienić jego życie? Co robić, o czym pamiętać, żeby nasze słowa ważyły? Jak używać słów, żeby nie musieć ich nadużywać? Co mówią nam słowa, które kieruje do nas klient? Jak z tego skorzystać? Warto o tym pomyśleć i warto o tym porozmawiać. To temat, który mnie ostatnio fascynuje i do którego zapraszam.

Ach!  i mam nadzieję na poeksperymentowanie…

JACEK LELONKIEWICZ – psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta ECP i psychoterapeuta SFBT, superwizor psychoterapii i trener. Jego podstawowe szkolenie obejmowało Gestalt, pracę z ciałem, NLP i systemową terapię rodzin. Od 1990 roku poświęcony praktyce SFBT i promocji podejścia w kraju i za granicą. Współzałożyciel Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi, pierwszego polskiego ośrodka SFBT. Członek EBTA od 1994r. Członek zarządu EBTA, a od 2015r. do 2018r. Prezydent EBTA. Współzałożyciel PTPSR.


Warsztat 3: Sentencje, pytania, sugestie – karty terapeutyczne SFBT w prowadzeniu terapii

Prowadząca: Mariola Lelonkiewicz

Poznajmy nową pomoc terapeutyczną: pierwsze w Polsce karty terapeutyczne w modelu Terapii Skoncentrowanej Na Rozwiązaniu SFBT.

Jak wykorzystać sentencje, pytania, sugestie, umieszczone na specjalnie opracowanych kartach do terapeutycznej gry? Autor Peter Sundmann poleca osobne talie do pracy terapeutycznej i do rozwoju osobistego lub coachingu.

Poćwiczymy, zobaczymy- wymienimy się wrażeniami i pomysłami. Zapraszam.

MARIOLA LELONKIEWICZ – Psychoterapeuta i superwizor psychoterapii, trener umiejętności psychologicznych. Prowadzi warsztaty szkoleniowe, treningi umiejętności psychologicznych, a także superwizje zespołów i szkolenia w zakresie psychoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu SFBT. Jest Ambasadorem Helsinki Brief Therapy Institute w zakresie metod „Dam Radę” i „Jestem z Ciebie Dumny”. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, European Brief Therapy Association i Polskiej Federacji Psychoterapii.


Warsztat 4: Słowo – obraz – emocje

Prowadząca: Agnieszka Rohde

Od wielu lat prowadzę terapię z użyciem technik BSFT i od wielu lat przyglądam się, dlaczego to działa. Pytanie o skuteczność mojej pracy zawiodło mnie między innymi w stronę związku pomiędzy stosowanym w terapii językiem (często określonymi słowami), wynikającymi z tego języka (słów) konkretnymi wyobrażeniami – obrazami  mentalnymi u klienta i w konsekwencji powstającymi na tej podstawie emocjami . Mówiąc prosto, podczas warsztatu, chciałabym skupić się na schemacie SŁOWO – OBRAZ – EMOCJE  i w tym kontekście zastanowić się z czego wynika skuteczność rozmów o rozwiązaniach.

AGNIESZKA ROHDE – psycholog, terapeuta BSFT, od kilkunastu lat pracuje z dorosłymi, młodzieżą, związkami, rodzinami … w swoim gabinecie w Gdańsku Oliwie (psycholog.gdansk.pl). Prowadzi warsztaty, szkolenia i konsultacje dla biznesu.


Warsztat 5: Dziecięcy głos podczas sesji rodzinnej

Prowadząca: Ewa Majchrowska

Warsztat to podróż do świata zabawek, rysunków, jako narzędzi do konwersacji z małymi dziećmi. To szansa na usłyszenie dziecięcego głosu na sesji rodzinnej, poznania mocnych stron dziecka, jego umiejętności i rozwiązań. Podczas warsztatu przedstawię kilka pomysłów, jak poprzez zabawę zbudować terapeutyczny most służący poprawie relacji w rodzinie.

EWA MAJCHROWSKA – psycholog kliniczny, terapeuta, trener, superwizor TSR [Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach], Ambasador metody KIDS’SKILLS w Polsce oraz członek Rady Merytorycznej PSTTSR [Polskie Stowarzyszenie Terapeutów – TSR]. Ma dwudziestoletnie doświadczenie jako terapeuta rodzinny. Jest założycielem firmy szkoleniowej Laboratorium Edukacji i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach- LETSR.


Warsztat 6: Preferowana przyszłość – jak omawiać perspektywy Klienta

Prowadząca: Olga Mac

Podczas warsztatów przedstawię kilka ujęć rozmowy o preferowanej przyszłości. Uczestnicy będą mieli możliwość poprowadzenia rozmowy stosując różne perspektywy związane z tym w jaki sposób nasi Klienci doświadczają rzeczywistości, jak ją opisują oraz jak ją porządkują. Warsztaty mogą okazać się pomocne w uporządkowaniu własnych zasobów, pomysłów oraz poszerzeniu doświadczenia, które można w praktyczny sposób zastosować w pracy z Klientami.

OLGA MAC – jestem magistrem psychologii, ukończyłam Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzę gabinet psychologii sportu www.mindchampions.pl, pracuję z zawodnikami wielu dyscyplin, współpracuję z klubami i związkami sportowymi. Moja przygoda z SFBT rozpoczęła się od wdrażania filozofi centralnej w sporcie właśnie.
Od kilku lat prowadzę również gabinet terapeutyczny www.olgamac.pl, gdzie pracuję z Klientami indywidualnie oraz z rodzinami. Specjalizuję się w udzielaniu wsparcia młodzieży oraz przyszłym mamom i kobietom po porodzie. Obecnie jestem słuchaczką trzeciego roku Studium Profesjonalnej Psychoterapii w CTK w Łodzi.
Dodatkowo wraz z koleżanką prowadzę firmę www.mentalhealthatwork.pl, w ramach której udzielamy wsparcia psychologicznego pracownikom oraz wdrażamy programy ochrony zdrowia psychicznego w organizacjach.

Regularnie biorę udział w szkoleniach, kursach i konferencjach psychologicznych zarówno polskich jak i międzynarodowych jako słuchacz i prelegent. Jestem członkiemEuropean Brief Therapy Association, Solution Focus Brief Therapy Association, Solution Focus in Organizations oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.


Warsztat 7: O relacji terapeutycznej SFBT

Prowadzący: Michał Cetner, Szymon Benet

W ramach warsztatu chcemy stworzyć przestrzeń na refleksję nad sposobem rozumienia relacji terapeutycznej w podejściu krótkoterminowym skoncentrowanym na rozwiązaniu. Istotne będzie dla nas omówienie typów relacji charakterystycznych dla SFBT i ich wpływu na sposób naszej pracy. Będziemy posiłkować się przykładami z własnej praktyki oraz zachęcać uczestników do przyjrzenia się swojej pracy terapeutycznej.

MICHAŁ CETNER – psycholog i psychoterapeuta w trakcie 4-letniego, całościowego szkolenia w podejściu SFBT. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gdyni, placówkach pomocy społecznej i oświaty. Obecnie związany zawodowo z Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim. Prowadzi prywatną praktykę oraz współtworzy “Poznanie Psychologia” – inicjatywę szkoleniowo – edukacyjną. Prywatnie zagorzały miłośnik gier planszowych oraz badmintona.

SZYMON BENET – pedagog resocjalizacyjny, psychoterapeuta krótkoterminowy w podejściu SFBT wprocesie certyfikacji – Studium Profesjonalnej Psychoterapii CTK Łódź. Zawodowood 2006 r. związany z  kościerskimi placówkami zajmującymi się pomaganiem. Od 2017 r. wspiera osoby dorosłe oraz młodzież w prywatnym gabinecie w Kościerzynie, Centrum Pomocy Psychologicznej i Terapii. Wspiera rozwójuczniów profilu siatkarskiego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Stężycy. Członek PTPSR, współzałożyciel koła pomorskiego PTPSR. Prywatnie uwielbiam otoczenie gór i dźwięków, odpoczywam i inspiruję się słuchając oraz tworząc muzykę.


Warsztat 8: Kontekst w TSR

Prowadzący: Tomasz Świtek
Moderator: Małgorzata Mont

Zapraszamy Państwa do wysłuchania nagranego wykładu Tomasza Świtka. Moderatorem warsztatu będzie Małgorzata Mont.

Kontekst w TSR? Trochę wykładowo, trochę warsztatowo zaproszę Was do spojrzenia na TSR, jako metodę mająca wpisaną w samą siebie wrażliwość na różne konteksty! Zastanowimy się więc, co ma z nami wspólnego kontekst z BFTC z Milwaukee, jakie znaczenie może mieć kwestia tego, jakiej muzyki słuchali nasi rodzice w czasie naszego życia płodowego, co wnosi ze sobą klient w nasze rozumienie TSR-u! no tak… rozumienie czego? TSR-u? Przecież to jest konferencja o BSFT! na serio? no jasne, że na serio… jaki jest kontekst tej metody w naszym kraju…. do spotkania zatem!

TOMASZ ŚWITEK – psychoterapeuta, trener, coach, superwizor, pracujący w modelu terapii/podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach. Prywatnie żonaty, ojciec pięciorga dzieci, pasjonat sportu – kolarstwa, squasha, koszykówki, a także dobrej jakości życia na co dzień. Więcej informacji można znaleźć na jego stronie internetowej www.centrumpsr.eu

MAŁGORZATA MONT – Certyfikowana psychoterapeutka BSFT. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.


Warsztat 9: O filozofii spotkania

Prowadzący: Katarzyna Sarzała, Tomasz Głowik

Martin Buber był twórcą filozofii spotkania. Zwrócił uwagę na to, co ‘międzyludzkie’, czyli  na relację terapeutyczną. Wiele jego idei na grunt terapii przeniósł C. Rogers. Rogers pisał: „Jeśli pozwolę sobie na rozumienie drugiego człowieka, to ryzykuję, że to rozumienie mnie zmieni.”
W życiu spotykamy różnych ludzi. Niektóre z tych spotkań są wpisane w nasz rozwój. Ich rytm wyznacza bieg życia. To spotkania z rodzicami, które stają się pierwowzorem wszystkich relacji, spotkania z naszymi rówieśnikami, z którymi wychowywaliśmy się na jednym podwórku, uczyliśmy się w szkole itp. Niektóre spotkania mają w sobie tajemniczą moc. Wyławiamy je z naszej pamięci jako coś bardzo cennego na tle innych spotkań. Jeszcze inne nadają czasem naszemu życiu nowy  bieg. Zawracają nas z utartej koleiny lub pozwalają wreszcie trafić na nasz własny tor. Ich wagę dostrzegamy dopiero po upływie czasu. Niekiedy trafiają się spotkania dary, pojawia się wyjątkowy sposób rozumienia, odczuwania, który sprawia, że tworzy się to coś. Zawsze jednak kwintesencją spotkania jest dostrzeżenie czyjejś inności – która intryguje, odrębności – którą trzeba uszanować oraz możliwość wymiany czegoś, co ważne.
Podczas warsztatu zaprosimy uczestników do wspólnego spaceru przez świat relacji.

KATARZYNA SARZAŁA – psycholog, psychoterapeuta BSFT, trener PTP, specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (IPZ PTP, Niebieska Linia)

TOMASZ GŁOWIK – psychoterapeuta BSFT, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor PARPA, dr nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii.